Kaplica p.w. św. Jana Pawła II w Chybach

W roku 1973 pracę duszpasterską w parafii Mniów objął proboszcz- ksiądz Marian Cygankiewicz. To właśnie z jego  inicjatywy  wyszedł pomysł budowy kaplicy w Chybach. Parafianie pamiętają księdza również z tego, że  uczył ich dzieci religii. Katecheza odbywała się w prywatnych domach, a proboszcz nie zważając na pogodę, przyjeżdżał na lekcje motorem. W czasie gdy religia była prowadzona w domu państwa  Wielochów, ksiądz  zaczął pytać, czy nie ma w Chybach  pustego domu,  który mógłby być  wykorzystany jako sala katechetyczna, a w niedziele  odprawiana byłaby Msza święta o godzinie 14.00. Znalazł się taki budynek u państwa Genowefy i Stefana Adachów. Dom ten na krótki czas został wykorzystany, ale ponieważ był potrzebny właścicielom wszystkie obrazy i sprzęty liturgiczne przeniesiono do mieszkania państwa Genowefy i Jana Kołodziejczyków. Tam przez dłuższy czas, w każdą niedzielę, odprawiana była Msza święta.  Po roku pracy w Mniowie ksiądz  Cygankiewicz został przeniesiony do parafii Krajno. Ale za ten rok pobytu w naszej parafii  jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu Marianowi Cygankiewiczowi, bo tylko dzięki staraniom  księdza mamy tę kaplicę.

W 1974 roku proboszczem parafii Mniów został ksiądz Mieczysław Sołtysik. To wtedy  znalazł się dom do rozbiórki w Mniowie-Kolonii, u państwa Plechów. Teraz pod przewodnictwem nowego proboszcza mieszkańcy Chyb i pobliskich wiosek, rozpoczęli  budowę kaplicy. Plac pod  kaplicę ofiarowali państwo Genowefa i Jan Kołodziejczykowie, a mieszkańcy zajęli się zbiórką funduszy i budową. 4 sierpnia 1984 roku ksiądz Biskup Mieczysław Jaworski poświęcił  kaplicę.

Po śmierci księdza Mieczysława Sołtysika w roku 1995, proboszczem parafii został ksiądz Henryk Byszewski. 23 września 2000 roku, w roku jubileuszowym, biskup Mieczysław Jaworski dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy, powstałej a inicjatywy księdza proboszcza. Od 2007 roku rozpoczął się  generalny remont kaplicy. Prace remontowe trwają do dziś, ale małymi krokami zbliżają się do końca.

Dzięki staraniom obecnego proboszcza, księdza Tadeusza Bieleckiego, ks.bp Kazimierz Ryczan 8 maja 2014r. erygował kaplicę pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz przekazał delegacji parafian relikwie świętego, które w uroczysty sposób zostaną wprowadzone do kaplicy we wspomnienie Jana Pawła II, 22 października 2014r.

Za współpracę z nami dziękujemy księżom, którzy obecnie pracują w parafii: księdzu proboszczowi Tadeuszowi Bieleckiemu i księdzu prefektowi Michałowi Glin. Bóg zapłać.