Kaplica w Chybach

Kaplica pw. Św. Jana Pawła II w Chybach

 W roku 1973 pracę duszpasterską w parafii Mniów objął proboszcz- ksiądz Marian Cygankiewicz. To właśnie z jego  inicjatywy  wyszedł pomysł budowy kaplicy w Chybach. Parafianie pamiętają księdza również z tego, że  uczył ich dzieci religii. Katecheza odbywała się w prywatnych domach, a proboszcz nie zważając na pogodę, przyjeżdżał na lekcje motorem. W czasie gdy religia była prowadzona w domu państwa  Wielochów, ksiądz  zaczął pytać, czy nie ma w Chybach  pustego domu,  który mógłby być  wykorzystany jako sala katechetyczna, a w niedziele  odprawiana byłaby Msza święta o godzinie 14.00. Znalazł się taki budynek u państwa Genowefy i Stefana Adachów. Dom ten na krótki czas został wykorzystany, ale ponieważ był potrzebny właścicielom wszystkie obrazy i sprzęty liturgiczne przeniesiono do mieszkania państwa Genowefy i Jana Kołodziejczyków. Tam przez dłuższy czas, w każdą niedzielę, odprawiana była Msza święta.  Po roku pracy w Mniowie ksiądz  Cygankiewicz został przeniesiony do parafii Krajno. Ale za ten rok pobytu w naszej parafii  jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu Marianowi Cygankiewiczowi, bo tylko dzięki staraniom  księdza mamy tę kaplicę.

    W 1974 roku proboszczem parafii Mniów został ksiądz Mieczysław Sołtysik. To wtedy  znalazł się dom do rozbiórki w Mniowie-Kolonii, u państwa Plechów. Teraz pod przewodnictwem nowego proboszcza mieszkańcy Chyb i pobliskich wiosek, rozpoczęli  budowę kaplicy. Plac pod  kaplicę ofiarowali państwo Genowefa i Jan Kołodziejczykowie, a mieszkańcy zajęli się zbiórką funduszy i budową. 4 sierpnia 1984 roku ksiądz Biskup Mieczysław Jaworski poświęcił  kaplicę.

 Po śmierci księdza Mieczysława Sołtysika w roku 1995, proboszczem parafii został ksiądz Henryk Byszewski. 23 września 2000 roku, w roku jubileuszowym, biskup Mieczysław Jaworski dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy, powstałej a inicjatywy księdza proboszcza. Od 2007 roku rozpoczął się  generalny remont kaplicy. 

Dzięki staraniom obecnego proboszcza, księdza Tadeusza Bieleckiego, ks.bp Kazimierz Ryczan 8 maja 2014r. erygował kaplicę pod wezwaniem świętego Jana Pawła II. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz przekazał delegacji parafian relikwie świętego, które w uroczysty sposób zostaną wprowadzone do kaplicy we wspomnienie Jana Pawła II, 22 października 2014r.

Liturgia dnia

Msze Święte

Kościół w Mniowie
Niedziele i święta:
07:00, 10:00, 12:00, 16:00
Pierwsze piątki miesiąca:
16:00
Dni powszednie
18:00 w okresie letnim
17:00 w okresie zimowym
Kaplica w Chybach
Niedziele i święta:
08:30
Pierwsze piątki miesiąca:
17:00

Kancelaria parafialna

Wtorek, czwartek, sobota:
30 min po Mszy Św. porannej
i wieczornej
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.