TRIDUUM PASCHALNE

Triduum Paschalne, to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, Uroczystą Eucharystią Wieczerzy Pańskiej.

Ten dzień, jest wejściem w tajemnicę Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.

Gromadzimy się wokół ołtarza, tak jak Apostołowie w Wieczerniku. Do uroczystego: Chwała na wysokości Bogu – grają organy, które milkną aż do Uroczystości Paschalnej. W kościele odczytywana jest ewangelia opisująca moment obmycia nóg Apostołom.  Jest to znak pokory Jezusa i zaproszenia każdego z nas do udziału w Jego Chwale.

Eucharystia w wielki Czwartek nie kończy się. jej kontynuacja jest procesja do ciemnicy, która symbolizuje ogród Oliwny, gdzie trawa adoracja, do której zaproszony jest każdy z nas, aby trwać na modlitwie z Jezusem i apostołami. Ołtarz zostaje ogołocony z wszelkich ozdób i obrusów, na znak ogołocenia Chrystusa.

Wielki Piątek.

To dzień postu i modlitwy. W kościołach ludzie gromadzą się na modlitwę przy ciemnicy, aby w ciszy odkrywać swoje serce przed Bogiem.

Liturgie rozpoczyna się pod wieczór. Kapłan wchodzi w ciszy do kościoła i pada twarzą przed ołtarzem, na którym nie ma obrusa i innych ozdób. Po krótkiej modlitwie, bez znaku krzyża rozpoczyna się liturgia, która jest kontynuacja naszego czuwania.

W centrum jest Meka Chrystusa. Odczytywana jest Ewangelia wg św. Jana, w której wsłuchujemy się w opis Meki Chrystusa. W uroczystej procesji, wnoszony jest Krzyż, który kapłan odsłania, śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. I odpowiada cały kościół, chcący wejść w tę tajemnicę Męki: Pójdźmy z pokłonem.  Następuje adoracja Krzyża. Każdy obecny może podejść do ucałowania Krzyża.

Po modlitwie Ojcze Nasz, udzielana jest komunia święta, a po niej wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej welonem (który symbolizuje całun, w jaki zawinięto Ciało Jezusa) i przenosi się w procesji do kaplicy, gdzie urządzony jest symboliczny grób. To w tym miejscu gromadzimy się na modlitwę i czuwanie.

Wielka Sobota.

Cisza. Przejmująca cisza, w której trwamy na modlitwie z Maryją. Ona jena, zachowała wiarę i trwała na modlitwie.

W tym dniu w kościołach święcimy pokarmy na stół wielkanocny.

W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św.

WIGILIA PASCHALNA

Rozpoczyna się po zmroku. Jest to najważniejsza liturgia kościoła. Pascha Pana – Przejście ze śmierci do Życia. Z ciemności do Światła.

Święci się ogień i Paschał, który wnoszony jest do kościoła i obwieszcza się wszystkim: Światło Chrystusa. Wszyscy odpowiadamy: Bogu niech będą dzięki. I światło coraz bardziej wypełnia świątynię. Zapala się świece i kapłan śpiewa starożytny hymn pochwalny – Exsultet, w którym obwieszcza się zwycięstwo Życia na śmiercią – Chrystusa, który jest Światłem świata.

Liturgia prowadzi nas dalej przez dziewięć czytań z Pisma św.: siedem ze ST i dwa z NT (epistoła i Ewangelia). Liczbę czytań w wielu kościołach się zmniejsza, bo taką możliwość daje kościół. Jednak wsłuchanie się we wszystkie czytania, prowadzi nas w te noc przez dzieje zbawienia. Od stworzenia świata, poprzez przejście narodu wybranego przez morze czerwone, aż po zapowiedzi proroków zwiastujących zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Uroczyste Chwała na wysokości wprowadza nas w czytanie z Nowego Testamentu i uroczyste, pełne radości Alleluja, które nas otwiera na Słowo Ewangelii.

Po kazaniu, następuje liturgia Chrzcielna. Odmawia się modlitwę nad wodą, zanurzając w wodzie paschał. Następnie wszyscy zebrani wyrzekają się szatana i jego spraw i wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to nasze świadome odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. W niektórych kościołach w te świętą noc chrzci się osoby dorosłe, które przyjmują trzy sakramenty: chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Po pokropieniu wszystkich wodą chrztu, rozpoczyna się Liturgia Eucharystii. Przynosi się Dary Ofiarne: Chleb i Wino, które stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Po komunii, w wielu kościołach wyrusz procesja rezurekcyjna, w której obwieszczamy światu radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Jeżeli nie ma procesji bezpośrednio po Liturgii Paschalnej w Sobotę Wielkanocną, odprawia się ją o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania.